Via ferrata Loen

DSC00514

Via Ferrata Loen je novo postavená lezecká trasa priamo za hotelom Alexandra v Loen nedaľeko Stryn. Horolezecký chodník vás zavedie na vrchol majestátneho kopca Hoven v 1010 m nad morom s fenomenálnym výhľadom smerom k Lodalen, Oldedalen, vpravo dole na Loen, Skåla a hory smerom Jostedalsbreen.

Raritou tejto ferraty je nový visutý most Gjølmunnebrua… mimochodom najdlhší visutý most v Európe, ktorý meria 120 metrov, šírku má 35 cm a visí 160 metrov nad kaňonom.

DSC00534
Gjølmunnebrua  je zavesený 750 m nad Norefjordom a vyhliadky z neho vám berú dych. Most bol trvalo otvorený v auguste 2013. Ak sa chcete k nemu dostať, musíte vyliezť  Via ferratou trasu z Loen. Treba rátať s miernym zdržaním, pretože je nutné dodržiavať bezpečnú vzdialenosť medzi jednotlivými sekciami ferraty z bezpečnostných dôvodov.

DSC00525
Po dosiahnutí mosta pokračuje ferrata ďalej nahor až do výšky 900 m. Na dosiahnutie vrcholu Hoven je nutné sa dostať až do výšky 1010 m nad morom, odkiaľ nasleduje dlhý zostup členitým terénom až do obce Oppheim.

Kart
Na vrchole vás čaká fantastický výhľad na krásne hory, ľadovce a fjordy. Celková doba trvania 7-8 hod. Obtiažnost sa najčastejšie pohybuje v rozmedzí stupnice B/C, ale jeden úsek je aj trochu náročnejší s obtiažnosťou C/D.

Via-Ferrata

My sme nocovali v campe Sande, nedaľeko Loen pri jazere Lovatnet v krasnom prostredí. Je to asi 5 km od hotela Alexandra, kde za hotelom nedaľeko popisnej tabuľe obce Loen nájdete štrkovú cestu, ktorá vedie strmo nahor k prístupu na ferratu.

DSC01810

Fakty via ferrata Loen:

Štrková lesná cesta od hotela Alexandra do cca 170 m nad morom
Cesta na strmých svahov od 170 m do 440 m
Doba chôdze chodník: 1 až 1,5 hodiny
Prístup na Via Ferrau sa nachádza vo výške 440 m
Gjolmunnebrua visí vo výške 750 m
Výstup Via Ferrata 880-900 m
Hoven nadmorská výška 1010 m nad morom

DSC00539

Lezenie v tejto oblasti prebieha na vlastnú zodpovednosť. Ak si netrúfate absolvovať túto trasu sami, rezervujte si prehliadku prostredníctvom Loen Active .

Cena 940,-NOK/osoba vrátane sprievodcu a dalších 50,- NOK na prepravu sp䝻 do Loen z Oppheim. Veškerá turistika / horolezectvo v tejto oblasti je na vlastné nebezpečenstvo.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on LinkedInDigg this
Posted in Blog.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *