Novotvorená via ferrata Straumsfjell

11072653_707287716060348_1457485770211219641_n

12.6.2015 sme boli s kamošom otestovať novootvorenú via ferratu, ktorá sa nachádza v Setesdalen v dedinke Helle na juhu Nórska. Po ceste z Risør, kde sme predošlú noc spali sme prechádzali okolo rieky Otra, kde sú výborné podmienky na raftovanie. Dokonca sme mali raft aj v aute, ale bohužial sme nemali toľko času, aby sme sa s ním stihli utopiť v spomínanej celkom búrlivej rieke. Nedaľeko dedinky Evje sa nachádza camp, kde je možnosť raftovať aj s guidom. My sme však pokračovali do miesta nášho cieľa a to do novovybudovaného campu Helle, kde v ten deň bolo slávnostné otvorenie via ferraty Straumsfjell.

Straumsfjell (27)

Na recepcii nás privítala …ako inak….. blondýnka s úsmevom na tvári a s radosťou v očiach, že prišli daľší šialenci holdujúci adrenalínu a nadšenci všetkého, kde sa dá dolámať krk, zlomiť noha alebo sa trochu prizabiť.

Straumsfjell (8)

Nakoľko sme už z netu vedeli, že via ferrata je postavená na súkromnom pozemku skladajúceho sa zo šiestich majiteľov sme sa skromne opýtali na cenu. Dievčina najskôr zahlásila uvádzaciu cenu 200.- NOK , ale v zápätí mávla rukou a povedala, žeto bude ok keď len zaplatíme za auto a stan v campe za cca 250.- NOK. To sme samozrejme radi privítali :)

Straumsfjell (19)

Začínajúci camp sa síce priebežne buduje, plánujú sa aj drevenice s ubytovaciou kapacitou až do 10 osôb, ale poskytuje všetko, čo človek v campe potrebuje ako WC, sprchy, miesto na grilovanie, kúpanie a pod.  Camp je umiestnený hneď vedľa rieky Otra, čiže majiteľ plánuje aj ďalšie aktivity v campe ako prenájom kajakov, predaj vlastných výrobkov z farmy, ktorá sa nachádza nedaľeko, jazdenie na koňoch, ale hlavným bonusom by mala byť …..ak sa to podarí …. ZIP LINE lanová dráha priamo z hory Straumsfjell. Keď som videl pohľad z vrchu kopca nadol do campu…..vyzeralo to celkom odvážne. Hora je vysoká 797 metrov ( pozn. redaktora :) ).

Straumsfjell (37)

Po ubytovaní sme sa vrhli na volný gril a na párky, na ktoré sme sa už niekoľko hodín tešili……ale na chladené pivko ešte viac. Pomaličky sme sa začali spoznávať s miestnym obyvateľstvom, ako aj majiteľom campu ale aj budovateľom celej ferraty s  Børre Bergshaven. Dozvedeli sme sa od neho veľa užitočného a navzájom sme si vymenili veľa tekutých informácií . S pribúdajúcim časom a pribúdajúcou hruškovicou, ktorou sme častovali našich Nórskych priateľov sa začínali búrať jazykové bariéry. Vrcholm všetkého bolo, keď si začali posúvať vetu :  Aha…On hovorí Nórsky :)  Pre mňa to znelo asi ako ……. aha ten papagáj aj rozpráva :) . Čerešničkou na torte bolo, keď chceli aby sme pri ohnisku zahrali nejaké slovenské pesničky…….tak sme sa do toho s Ďurom o dušu dvojhlasne pustili po tekutých notách na neodmysliteľnej  slovenskej hymne …. Na Kráľovej Holi.  Úspech bol zaručený.Straumsfjell (25)

Zrazu dostal Ďuro skvostnú myšlienku. Pochopil som až vtedy, keď si začal vyzúvať tenisky a ponožky. Šaman je šaman, ale utekal bosími nohami z ohňa 12 x rýchlejšie, ako do neho vošiel :) Čas plynul ani neviem ako, až boli zrazu 3 hodiny ráno a mne sa stále nechcelo spať. S ohniskom som si posledný osamote vymenil pár  viet na dobrú noc a hajde do spacáku. Zavrel som oči a zrazu bolo 7 hodin ráno a bolo treba vstávať na ferratu a mne ani nestihla dopadnúť hlava na vankúšik z mikiny. Po stretnutí všetkých členov družiny a najvššieho z najvyšších…..samého budovateľa Børreho ako sprievodcu, sme sa teda vybrali k hore Straumsfjell.

Keď sme sa ho pýtali aká je to náročnosť v klasifikácií via ferrat, odpovedal že on nevie, že pre neho to nie je ťažké. Vyčerpávajúca odpoveď bola dostačujúca :). Vybrali sme sa najskôr lesom až na nástup. Začiatok je veľmi ľahký, často vedie cesta lesom…..veľa zabezpečených miest (miestami až moc). Náročnosť A – A/B.  Postupne sa začínala skala dvíhať a s ňou sa aj dvíhal môj žalúdok, ktorý si pamätal včerajšie tekuté noty pri gitare a neostávalo nič iné……len sa vybrať do súkromia do lesa. Pokračovali sme ďalej a zabezpečená cesta začínala byť pomaly, ale isto viac náročná. B/C.

Straumsfjell (38)

Celková dĺžka lezeckej trasy je viac ako 1,5 km s prevýšením skoro 600 metrov a dáva pomaličky zabrať našim zúboženým telám. Ku koncu, kde by človek potreboval trošku oddychu na dočerpanie síl sa náročnosť začína meniť na stupeň cca C/D. Na úplný záver na nás čakal pred koncom dokonca mierny previs, kde si dovolím tvrdiť, že sa náročnosť zmenila na stupeň D . miestami možno až na D/E v porovnaní s Rakúskimi alebo Talianskymi ferratami. Napokon sme to všetci zvládli v zdraví a bez ujmy na zdraví a na vrchole nás čakala (autobusová zastávka – aspoň tak to vyzeralo), odkiaľ bol nádherný výhľad na okolité kopce pokryté ešte vrstvou snehu a do doliny do campu. Naspäť nás čakal asi 2 hodinový návrat do campu stŕmim skalnatým a lesným terénom. Celkovo nám to trvalo asi 6 hodín. Je to veľmi pekná ferrata s dostatočnou náročnosťou aj pre skúsenejších lezcov. Netreba však podceňovať svoje schopnosti a možnosti, pretože niektorí budúci sprievodcovia čo tam budú pracovať videli lezenie tak akurát niekde v príručke….a to už vôbec nehovorím o nejakom systéme záchrany keby sa tam nedajbože niekto šprajcol…..mohlo by to dopadnúť aj tragicky. Radšej sa treba spoliehať sám na seba. Veď každý sa chce vrátiť domov živý a zdravý :)

Straumsfjell (39)

Po úspešom zdolaní sme pobalili caky paky a vybrali sa na 7 hodinovú jazdu naspäť do Oslo. Tak sa skončil náš aktívny víkend, ale na jeseň sa plánujeme vrátiť a navštíviť aj ďalšie pekné miesta ako Kjerag – zakliesnenú skalu pri Lysebotn vzdialenú asi 80 km, rafting na rieke Otra, prípadne lezenie v okolitých kopcoch.Straumsfjell (40)

Podrobnosti :   Celkom výškových metrov: 550 m, 100 m od auta do nástupu a 450 m po vrchol ferraty.

Celková dĺžka túry: na vrchol: 2,5 km, 1,5 km pozdĺž oceľových lán

Celkový čas túry:   6- 8 hodín

Začiatok : 250 nad morom

Vrchol : 797 nad morom

Straumsfjell (62) Straumsfjell (64)

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on LinkedInDigg this
Posted in Blog.

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *