Gaustatoppen 1.883 m.n.m. Najvyšší vrch Telemarku

Gaustatoppen---(81)

Táto fascinujúca hora majestátne stojí nad mestečkom Rjukan a je mnohými  považovaná za najkrajšiu horu. Gautatoppen 1.883 m.n.m. je pomerne  ľahko  prístupný vrch na ktorý sa dá vyliezť a z jeho vrcholu je možné za dobrej viditeľnosti vidieť až  jednu šestinu Nórska. Pohľad z vrcholu je ohromujúci a je vidieť  plochu cca 60.000 km ². Tento pohľad stojí za tú námahu. Vrchol je najľahšie dostupný z cesty medzi Rjukan a Tuddal.

Gaustatoppen---(113)      Gaustatoppen---(195)

Z parkoviska pri Stavsro od Heddersvatn trvá výstup necelé tri hodiny hore a dve  hodny dole normálnym tempom.Výškový rozdiel je asi 700 metrov.  Ako sa budete blížiť k vrcholu pohľady sa stávajú krajšími a uvidíte hory Telemarku, Buskerud a Oslo v diaľke. K dispozícii je aj lanovka vo vnútri hory, ktorá bola v minulosti postavená na vojenské účely. Tesne pod vrcholom sa nachádza aj turistická chata, kde sa dá v letných mesiacoch kúpiť občerstvenie, pohľadnice a kde si môžete odpočinúť pred cestou späť do údolia.

Gaustatoppen---(127)      Gaustatoppen---(225)

V zimných mesiacoch je tento vrchol vyhľadávanou destináciu pre freeriderov a milovníkov skialpinizmu, pretože zo severnej strany sa na nej nachádzajú krásne voľné terény pre fanúšikov tohoto športu. Hora je známa taktiež vďaka  známemu “Norseman Xtreme Triathlonu”, ktorý začína v Eidfjord a končí na vrchole Gaustatoppen.

Gaustatoppen---(162)

 Gaustatoppen---(229)

Celá galéria k nahliadnutiu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on LinkedInDigg this
Posted in Blog.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *